
Poradniki PDF
Polecamy
Auto na wodę już w Polsce !!!
Mamy już możliwość zakupu i montażu generatora HHO w Polsce !!!
Przedstawiamy samochody, które już jeżdżą po naszych drogach. Podajemy gdzie można kupić, za ile i warsztaty, które wykonują montaż instalacji HHO.
Poznaj samochody "made in China"
Chcesz zobaczyć czym będziesz jeździł za kilka lat? Odwiedź portal Auta z Chin. Opisy aut produkowanych w Chinach, mnóstwo zdjęć i ciekawostek związanych z chińskim rynkiem i jego europejskimi planami.
Szukasz kredytu na samochód?
Kredyt na auto kupione u dealera, w komisie, od osoby prywatnej lub sprowadzone z zagranicy. Bez zaświadczeń o dochodach. Do 20.000 zł gotówki do ręki na zakup auta za granicą lub w kraju.
Polecane książki
Świat według Clarksona 6.
Tak jak mówiłem
Jeremy Clarkson
Jak kupić używany samochód?
Aleksander Sowa
Jazda polska
Kuba Bielak
Poznajemy samochód
Jacek Łęgiewicz
Samochody.
Najnowsze modele
Tony Lewin
Stephen Newbury
Samochody w PRL-u
Magdalena Binkowska
Samochody w PRL-u
Włodzimierz Bukowski
Polecane strony
Strona główna >>> Poradnik
Rejestracja pojazdu zabytkowego
CEPIK - Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców
Samochody dostawcze średniej wielkości - przegląd rynku
Duży SUV z bogatym wyposażeniem - przegląd rynku
Jaki jest najlepszy moment na zakup samochodu segmentu premium? Koniec roku. A powód jest jeden - wyprzedaże rocznika! Nie dość, że można obniżyć cenę samochodu, wybierając z listy opcji atrakcyjne pakiety wyposażenia dodatkowego, to jeszcze otrzyma się często wysoki rabat. To wszystko obniży ostateczny koszt zakupu, ale z drugiej strony nie będzie miało tak dużego wpływu na utratę wartości. Jednym słowem same korzyści.Duże kombi z dobrym wyposażeniem - przegląd rynku
Obecnie auto z nadwoziem kombi ma w swojej ofercie prawie każda marka, która chce się liczyć na rynku flotowym. Jeszcze kilka lat temu największym atutem takich modeli był oczywiście bagażnik. Dzisiaj menadżerowie flot oczekują już nie tylko dużej funkcjonalności, ale również wysokiej klasy wyposażenia oraz rozwiązań podwyższających komfort podróżowania.Przygotowanie samochodu na zimę
Zima to najbardziej wymagający czas dla kierowcy oraz samochodu. Gdy nadejdzie mróz i śnieg musisz mieć pewność, że twoje auto nie zawiedzie. W niniejszym artykule zebraliśmy najważniejsze informacje o tym, jak przygotować swoje auto na nadejście zimy. Począwszy od sprawdzenia świateł, przez zimowe opony, po sprawdzenie płynów. O auto powinno się dbać przez cały rok, ale przed zimą warto się upewnić, że wszystko działa sprawnie.Przegląd rynku aut hybrydowych w Polsce
Samochody z napędem hybrydowym od lat zdobywają coraz większą popularność. Ostatnie wyniki sprzedaży pokazały, że stały się one poważną konkurencją dla modeli wyposażonych w tradycyjne silniki spalinowe. Co więcej, firmy rozwijające swoje floty coraz częściej wybierają właśnie hybrydy. Sprawdzamy, ile kosztują najtańsze.Hybryda hybrydzie nierówna
Po szeregu afer z fałszowaniem testów czystości spalin producenci starają się przyciągnąć klientów nowymi ekologicznymi modelami hybrydowymi. Cechą wspólną samochodów hybrydowych jest napęd spalinowo-elektryczny, w którym silniki spalinowy i elektryczny współpracują ze sobą. Sposób ich współdziałania może być jednak różny i stanowi kryterium podziału napędów hybrydowych, wpływając też na cechy użytkowe oraz osiągi pojazdów.Przygotowanie samochodu do wyjazdu na ferie zimowe
Zima to wspaniały czas na wyjazdy, ale podobnie jak przygotowujemy się do wyjścia z domu w zimowe dni, tak i o auto trzeba zadbać i przygotować je do zimowego podróżowania.Zima i wyjazd na ferie to doskonały moment, w którym powinniśmy przejrzeć swoje auto. Jest to konieczne, aby podczas podróży nas nie zawiodło i aby bezpiecznie się nim podróżowało.
Wypadek czy kolizja?
Opisując zdarzenia drogowe, najczęściej używamy pojęć wypadku i kolizji. Stosuje się je często zamiennie albo intuicyjnie. Pojęcia te mają jednak swoje miejsce w przepisach i zostały dla nich stworzone definicje prawne, które nie tylko treściwie je opisują, ale również wskazują osobom uczestniczącym w tych zdarzeniach katalog zachowań.Tramwaj w ruchu drogowym
Zmiany w przepisach o przewożeniu dzieci w samochodzie
Kontrola i uzupełnianie płynów eksploatacyjnych
Jak więc sprawdzić poziom płynów, jak je uzupełnić w przypadku niedoboru i dlaczego trzeba pamiętać o konieczności okresowej ich wymiany?
Jak działają pasy bezpieczeństwa?
Jak działają poduszki bezpieczeństwa?
Przezorny zawsze ubezpieczony
Podróżując autem dbamy o bezpieczeństwo na różne sposoby. Dobieramy odpowiednie opony, przewozimy dzieci w fotelikach, regularnie sprawdzamy stan techniczny samochodu czy wreszcie szkolimy się z techniki jazdy. Ale aby czuć się bezpiecznie na drodze warto zastanowić się też nad odpowiednim ubezpieczeniem. Dostępne na rynku ubezpieczenia można podzielić na dwa rodzaje: ubezpieczenie obowiązkowe (OC) i dowolne (AC, NNW, Assistance).Ogrzewanie postojowe luksus czy przydatne wyposażenie?
Układ ogrzewania postojowego umożliwia ogrzanie, ale także i przewietrzenie kabiny samochodu, by osiągnąć w niej optymalną temperaturę bez konieczności uruchamiania silnika. Dzięki temu możliwe jest przygotowanie kabiny do wejścia kierowcy i pasażerów z wyprzedzeniem i bez długotrwałego postoju samochodu z włączonym silnikiem, co jest bardzo szkodliwe dla środowiska i zabronione przez przepisy ruchu drogowego.Zimowy eco driving
Jak być eco, kiedy za oknem mróz? Dzięki utrwalaniu odpowiednich nawyków z każdą kolejną zimą zauważymy coraz większą różnicę w portfelu. Eco driving to styl jazdy, który możemy wykorzystywać niezależnie od warunków pogodowych, ale warto poznać kilka podstawowych zasad, które szczególnie zimą ułatwią nam niższe spalanie.Jak więc zachować się w przypadku awarii pojazdu?
Uwaga, poślizg!
W okresie jesiennozimowym zdecydowanie zwiększa się ryzyko wpadnięcia w poślizg. Leżące liście, kałuże, śnieg i lód - to czynniki sprawiające, że ślizgamy się po nawierzchni. Należy jednak pamiętać o tym, że zjawisko to występuje przez cały rok i że może przytrafić się każdemu kierowcy, bez względu na staż i umiejętności.Układ kierowniczy bez tajemnic
Układy kierownicze stosowane obecnie to zaawansowane zespoły różniące się budową, ale stające przed tymi samymi wyzwaniami: komfortowym i precyzyjnym prowadzeniem, oszczędzaniem paliwa oraz bezpiecznym zachowaniem w czasie zderzenia.Wypożyczamy samochód z wypożyczalni
Niejednokrotnie sytuacja zmusza nas do skorzystania z usług jednej z wielu wypożyczalni samochodów. Czy to w przypadku gdy nasz pojazd uległ uszkodzeniu i za wypożyczenie płaci firma ubezpieczeniowa, czy też potrzebujemy na jakiś czas innego pojazdu niż ten, którym dysponujemy, na potrzebie skorzystania pojazdu podczas zagranicznej podróży kończąc. O czym powinniśmy wiedzieć zanim wynajmiemy auto?
Wykaz stacji CNG w Polsce
1 listopada 2013 r. przestanie obowiązywać zerowa stawka akcyzy na CNG i z dużym prawdopodobieństwem można uznać ten dzień za koniec ery CNG w Polsce.
Zakładać instalację gazową LPG do samochodu czy nie?
Silnik Diesla zasilany LPG?
Wysokie ceny oleju napędowego doprowadziły do sytuacji, w której użytkownicy aut nim napędzanych sami zaczęli szukać alternatywnych rozwiązań. Z pomocą przyszła im technologia, w której zamiast kosztownej przeróbki silnika stosuje się dotrysk LPG, który obniża spalanie i poziom emisji szkodliwych składników spalin.
Czy bać się skrzyni DSG ?
Rozpatrzmy to w kilku aspektach. Wyższy koszt zakupu, nie zawsze występujący w przypadku auta używanego, czy zalety wynikające z użytkowania auta z automatem, pomijamy. Jak większość wynalazków, skrzynia dwu sprzęgłowa wywodzi się ze sportów motorowych, gdzie miała dać kierowcy o ułamek sekundy szybszą zmianę przełożenia.
Kalkulator opłacalności montażu i eksploatacji samochodowej instalacji gazowej LPG
Wysokie ceny benzyny powodują, że z zazdrością patrzymy na kierowców tankujących dwukrotnie od niej tańsze LPG. A może i nam opłaca się zamontować instalację gazową? Na to pytanie pomoże nam odpowiedzieć poniższy kalkulator.
Prawidłowe używanie świateł
Grypa a bezpieczna jazda
Wielu kierowców nawet nie zdaje sobie sprawy, że przeziębienie czy grypa mogą opóźnić czas reakcji nawet o 10%. Ponadto na szybkość działania w sytuacji awaryjnej mogą także negatywnie wpływać zażywane leki.Jak bezpiecznie podróżować nocą?
Jazda samochodem w nocy sprawia trudność nawet doświadczonym kierowcom. Ograniczonego pole widzenia, zmęczenie, senność czy oślepiające światła innych pojazdów to główne przeciwności, z którymi musi poradzić sobie kierowca nocą. W artykule przedstawiamy kilka wskazówek jak poprawić bezpieczeństwo nocnego podróżowania.Foteliki samochodowe dla dzieci
Przewożenia dzieci w fotelikach samochodowych to nie tylko ukłon w stronę przepisów zawartych w Kodeksie Drogowym. To przede wszystkim przejaw troski o bezpieczeństwo przewożonych przez nas dzieci.
Usuwanie uszkodzeń nadwozia bez lakierowania
Drobna stłuczka, wgniecenie nadwozia powstałe na parkingu czy uszkodzenia powstałe na skutek gradu lub spadającego kasztana nie zawsze oznaczają konieczności wizyty w warsztacie blacharsko-lakierniczym.
Przyciemnianie szyb samochodowych
Nim podejmiemy decyzję warto zapoznać się z przepisami regulującymi ten temat i zastanowić się nad celowością tego zabiegu. Pamiętajmy, że przyciemnienie szyb w pojeździe powoduje pogorszenie widoczności.
Jak ustrzec się przed kupnem auta z cofniętym licznikiem?
Dopóki nasi prawodawcy nie wprowadzą dotkliwych kar za bądź, co bądź oszustwo jakim jest cofanie licznika przez nieuczciwych sprzedających i handlarzy oraz nie wprowadzą obowiązku odnotowywania przebiegu pojazdu podczas przeglądu technicznego czy jego rejestracji, dopóty będziemy musieli liczyć na własną intuicję, doświadczenie mechanika, u którego sprawdzamy kupowany pojazd, a może uczciwość sprzedającego.
Jak zgodnie z prawem złomować samochód?
Przychodzi taki dzień, kiedy musimy pożegnać się z naszym ukochanym pojazdem, oddając go na złom. Jak to uczynić zgodnie z obowiązującymi przepisami i nie narażając się na kłopoty? Musimy udać się do legalnie działającej Stacji Demontażu Pojazdów. Jedynie taka stacja, działająca na podstawie upoważnienia odpowiedniego wojewody, jest w stanie wydać nam odpowiednie dokumenty, wymagane do wyrejestrowania pojazdu.
Angliki - superokazje czy wielki kłopot ?
Wokół pojazdów sprowadzanych z wysp brytyjskich narosło wiele mitów. Z jednej strony kuszące ceny zakupu wypasionych bryk, które nigdy nie miały kontaktu ze śniegiem i solą, ceny nie sięgające nawet połowy naszych. Z drugiej lęk przed jazdą samochodem przerobionym na właściwą stronę w jakiejś szopie za ładnych kilka tysiączków.
Opony motocyklowe - jak wybrać?
Kwestia dobrze dobranych opon, to nie tylko problem i dylemat dla wielu kierowców samochodów, ale także dla miłośników motocykli, którzy z roku na rok stanowią coraz większą grupę użytkowników dróg.
Wszystko o bieżniku opony samochodowej
Bieżnik opony samochodowej wykonany jest z mieszanki gumy z innymi substancjami. Przymocowany jest do osnowy, czyli wewnętrznej część opony. Bieżnik to jedyna część pojazdu stykająca się z nawierzchnią drogi o wielkości mniej więcej ludzkiej dłoni.
Dlaczego należy dbać o prawidłowe ciśnienie w oponach?
Utrzymywanie prawidłowego ciśnienia powietrza w oponach samochodowych ma wpływ na wydłużenie żywotności opon, większą oszczędność paliwa, a także wpływa na lepsze i bezpieczniejsze prowadzenie pojazdu.
Jak poznać, że opony nadają się już do wymiany?
Sprawdzenie, czy opony wymagają wymiany to zabieg służący przede wszystkim naszemu bezpieczeństwu. Wszelkie zmiany odczuwalne w trakcie jazdy, takie jak np.: ściąganie pojazdu na boki, większa głośność, drżenia kierownicy mogą świadczyć o problemie z oponami. Wielu kierowców ma problem z rozpoznaniem momentu, kiedy należy wymienić ogumienie na nowe.
Właściwe przechowywanie opon wpływa na ich żywotność.
Poprzez właściwe obchodzenie się z oponami i właściwe ich przechowywanie proces starzenia się opony i utraty niektórych właściwości może być w znaczący sposób spowolniony, a kierowca może zaoszczędzić na rzadszej wymianie zużytego ogumienia.
Dlaczego opony zimowe mogą uratować życie?
Opony zmienia się z letnich na zimowe, kiedy temperatura powietrza wynosi 7 st. C i ma tendencję spadkową. Opony letnie zbudowane są ze specjalnej mieszanki, która swoimi właściwościami daje lepszą przyczepność opony w temperaturze dodatniej. Natomiast w temperaturze poniżej 7 st. C mieszanka gumowa opony letniej sztywnieje, czego konsekwencją jest mniejsza przyczepność i elastyczność, wydłużenie drogi hamowania, a także znacznie szybsze zużywanie się opon.
Jak dbać o auto zimą?
Mróz, śnieg, lód, sól, a do tego ciągłe wahania temperatury. Z tym wszystkim muszą radzić sobie nasze autka zimą. Na co zwracać uwagę, aby jeździć bezawaryjnie, a co za tym idzie bezpiecznie? O bezpieczeństwie jazdy decydują wszystkie te podzespoły, które mają wpływ na prowadzenie samochodu oraz na komunikację pomiędzy samochodem, kierowcą i współużytkownikami drogi.