
Polecamy
Auto na wodę już w Polsce !!!
Mamy już możliwość zakupu i montażu generatora HHO w Polsce !!!
Przedstawiamy samochody, które już jeżdżą po naszych drogach. Podajemy gdzie można kupić, za ile i warsztaty, które wykonują montaż instalacji HHO.
Poznaj samochody "made in China"
Chcesz zobaczyć czym będziesz jeździł za kilka lat? Odwiedź portal Auta z Chin. Opisy aut produkowanych w Chinach, mnóstwo zdjęć i ciekawostek związanych z chińskim rynkiem i jego europejskimi planami.
Szukasz kredytu na samochód?
Kredyt na auto kupione u dealera, w komisie, od osoby prywatnej lub sprowadzone z zagranicy. Bez zaświadczeń o dochodach. Do 20.000 zł gotówki do ręki na zakup auta za granicą lub w kraju.
Polecane książki
Samochody osobowe. Dzieje rozwoju
Andrzej Zieliński
Moje dwa i cztery kółka
Witold Rychter
Oldtimery. Leksykon
Reinhard Lintelmann
333 automobile
Pojazdy zabytkowe
z lat 1886-1975
Magdalena Latecka
Krzysztof Ostas
Encyklopedia klasycznych samochodów
David Lillywhite
Polecane strony
Strona główna >>> Katalog >>> Ford >>> Ford T
Ford T
Henry Ford - genialny samouk, który zaledwie ukończył kilka klas szkoły podstawowej, stworzył nie tylko podwaliny masowej i taniej motoryzacji. Otaczając się gronem wysokiej klasy specjalistów był także prekursorem pracy zespołowej.Mając już za sobą produkcję różnych typów aut, zróżnicowanych konstrukcyjnie, z silnikami boxer i rzędowymi, dwu-, cztero- i sześciocylindrowymi, umieszczonymi z przodu lub z tyłu pojazdu, z zapłonem bateryjnym, akumulatorowym czy też z iskrownikiem, z przeniesieniem napędu za pomocą łańcucha lub wału, Henry Ford cały czas miał przed oczami wizję samochodu mogącego zaspokoić potrzeby milionów ludzi.
Prace nad autem rozpoczęły się w 1905 roku i trwały trzy lata. Dogłębnie przebadano dostępne na rynku amerykańskim konstrukcje oraz sprowadzony z Francji najnowszy produkt firmy Renault.
W październiku 1908 roku wprowadzono do sprzedaży pierwsze egzemplarze Forda T.
Zastosowano zapłon za pomocą wbudowanego iskrownika oraz wielotarczowe sprzęgło. Napęd na tylną oś przekazywany był za pośrednictwem, umieszczonego w pochwie, wału.
Szprychowe, wykonane z drewna koła o średnicy 21 cali obuto w pneumatyczne opony. Prosty układ hamulcowy składał się z bębnów przy tylnych kołach bębnów oraz hamulca pomocniczego w układzie przeniesienia napędu. Auto idealnie nadawało się do napędu maszyn. Piasty tylnych kół skonstruowano tak, aby mogły za pomocą pasa transmisyjnego napędzać wykorzystywane w gospodarstwach rolnych urządzenia. Wystarczyło w tym celu unieść tył auta, zdjąć koła i założyć pas.
Podwozie było zawieszone na osiach za pomocą resorów piórowych. Ramowa konstrukcja umożliwiała dowolną zabudowę pojazdu, który był dostępny w wielu odmianach nadwoziowych, 2- i 4-drzwiowych, otwartych lub zamkniętych, a także jako ciężarówka czy furgon.






Ciężar samochodu z otwartym nadwoziem wynosił około 600 kg. Auto rozpędzało się do 65 km/h i jak na ówczesne czasy było dosyć ekonomiczne, bo zadowalało się jedynie 10-15 litrów benzyny na 100 kilometrów.
W ciągu 19 lat produkcji na drogi wyjechało ponad 15 milionów Forda T. Produkcję zakończono w 1927 roku.
Autor, foto: heemir