
Polecamy
Auto na wodę już w Polsce !!!
Mamy już możliwość zakupu i montażu generatora HHO w Polsce !!!
Przedstawiamy samochody, które już jeżdżą po naszych drogach. Podajemy gdzie można kupić, za ile i warsztaty, które wykonują montaż instalacji HHO.
Poznaj samochody "made in China"
Chcesz zobaczyć czym będziesz jeździł za kilka lat? Odwiedź portal Auta z Chin. Opisy aut produkowanych w Chinach, mnóstwo zdjęć i ciekawostek związanych z chińskim rynkiem i jego europejskimi planami.
Szukasz kredytu na samochód?
Kredyt na auto kupione u dealera, w komisie, od osoby prywatnej lub sprowadzone z zagranicy. Bez zaświadczeń o dochodach. Do 20.000 zł gotówki do ręki na zakup auta za granicą lub w kraju.
Polecane książki
Renault Megane
Modele 1999-2002
Praca zbiorowa
Renault Clio II
Praca zbiorowa
Świat według Clarksona 6.
Tak jak mówiłem
Jeremy Clarkson
Jak kupić używany samochód?
Aleksander Sowa
Jazda polska
Kuba Bielak
Poznajemy samochód
Jacek Łęgiewicz
Samochody.
Najnowsze modele
Tony Lewin
Stephen Newbury
Samochody w PRL-u
Magdalena Binkowska
Samochody w PRL-u
Włodzimierz Bukowski
Polecane strony
Strona główna >>> Katalog >>> Renault >>> Prototyp Renault EOLAB - 1 l/100 km
Prototyp Renault EOLAB - 1 l/100 km
EOLAB stanowi odpowiedź na wyzwanie, jakie postawiła sobie Grupa Renault zgodnie z wartościami marki.



Renault pokazuje, że można połączyć szczyptę marzeń i magii z wymaganiami wysokiej sprawności, jakie musi spełniać prototyp samochodu o skrajnie niskim spalaniu.
EOLAB został skonstruowany z myślą o zaoferowaniu pojazdu o kosztach produkcji na poziomie samochodu segmentu B.
„Przepis” na EOLAB
Skrajnie niskie, wynoszące zaledwie 1 l/100 km zużycie paliwa, w prototypie EOLAB jest efektem połączenia trzech składników: aerodynamiki, obniżenia masy oraz benzynowoIelektryczneego napędu Z.E. Hybrid.Aerodynamika
Kształt nadwozia maksymalnie ułatwiający rozcinanie strugi powietrza oraz ruchome części, takie jak aktywny spojler (przedni zderzak EOLAB został wyposażony w aktywny spojler, który opuszcza się o 10 cm przy prędkościach powyżej 70 km/h, aby ograniczyć przepływ powietrza pod samochodem) oraz wysuwane boczne elementy aerodynamiczne (wysokie na 40 i szerokie na 10 cm lotki, umieszczone pionowo na tylnym zderzaku, za tylnymi kołami).

Twórcy prototypu EOLAB skupili również uwagę na kształcie obręczy kół, które dla idealnej aerodynamiki powinny być gładkie i zamknięte, ale które w praktyce mają rzadko taki kształt, głównie ze względów stylistycznych oraz konieczności chłodzenia hamulców. Zaprojektowali oni pomysłowe rozwiązanie, które zamyka otwory w obręczach na okres, gdy hamulce nie wymagają chłodzenia, pozostawiając je otwartymi przez resztę czasu i godząc ten w sposób wymogi stylistyczne z aerodynamiką. W tym celu w sąsiedztwie obręczy zostały zainstalowane czujniki temperatury.
Protototyp EOLAB jest wyposażony w pneumatycznie sterowane zawieszenie o zmiennej wysokości. Jego cztery amortyzatory mogą podnosić się lub opuszczać o 25 mm w stosunku do położenia środkowego. Podczas postoju zawieszenie ustawione jest w górnym położeniu, aby zachować wygodny dostęp do wnętrza samochodu. Z chwilą ruszenia z miejsca, przy prędkościach od 5 do 70 km/h, zawieszenie obniża się o 25 mm w celu ograniczenia przepływu powietrza pod samochodem i poprawy jego aerodynamiki. Powyżej 70 km/h, zawieszenie ulega ponownemu obniżeniu o 25 mm, z tych samych powodów.
Aby jeszcze bardziej poprawić aerodynamikę, EOLAB wyposażono w bardzo wąskie, mające zaledwie 145 mm szerokości opony, podczas gdy w Clio IV mają one co najmniej 185 mm. Opory toczenia zostały obniżone o 15% w stosunku do już obecnie bardzo korzystnie prezentującego się pod tym względem Clio IV. Niższa jest również masa tych opon.
Obniżenie masy
„Kuracja odchudzająca” pozwoliła obniżyć masę o niemal 400 kg w porównaniu do aut z segmentu B, w szczególności dzięki wielomateriałowemu nadwoziu, wykonanemu z elementów stalowych, aluminiowych i kompozytowych oraz magnezowemu dachowi, ważącemu zaledwie 4 kg. Obniżenie masy korzystnie wpłynęło na inne elementy: pozwoliło zmniejszyć rozmiary, a w konsekwencji koszty podzespołów prototypu (silnika, akumulatora, kół, hamulców itd.), umożliwiając jednocześnie sięgnięcie po droższe materiały.
Technologia Z.E. Hybrid
To nowe, kompaktowe, przystosowane do ładowania i przystępne cenowo hybrydowe rozwiązanie zapewnia wyjątkowo niskie zużycie paliwa, a co najważniejsze - „zeroemisyjną” jazdę na trasach o długości do 60 km, z prędkością do 120 km/h.W prototypie EOLAB, część „spalinową” układu napędowego stanowi mały, 3-cylindrowy silnik benzynowy o pojemności skokowej 999 cm³, rozwijający moc 57 kW (75 KM) oraz moment obrotowy 95 Nm. Współpracuje on z bardzo innowacyjnym układem przeniesienia napędu bez sprzęgła, opartym na niewielkiej i oszczędnej 3-biegowej skrzyni, całkowicie wystarczającej do skutecznego działania we wszystkich zakresach prędkości samochodu. Kluczowy element tego rozwiązania znajduje się w obudowie sprzęgła, kryjącej w sobie silnik elektryczny z trwałymi magnesami. Dzięki nowatorskiej technologii, ten niewielki i oszczędny silnik zapewnia przenoszenie wysokiego momentu obrotowego i ma przy tym zdolność do uzyskania szczytowej, chwilowej mocy 50 kW i momentu obrotowego 200 Nm. Jest on zasilany akumulatorem o mocy 6,7 kWh i w zupełności wystarcza do napędzania samochodu w trybie elektrycznym.
W 3-biegowej skrzyni dwa pierwsze przełożenia są przeznaczone do napędu elektrycznego, a trzecie do silnika spalinowego. Te trzy biegi pozwalają uzyskać dziewięć kombinacji przełożeń w trybie elektrycznym i hybrydowym. Żródło, foto: materiały prasowe producenta