
Alfa Romeo
Aston Martin
Audi
Bentley
BMW
Cadillac
Chevrolet
Chrysler
Citroen
Dacia
Daihatsu
DKW
Daewoo
Dodge
Fiat
Ferrari
Ford
Honda
Hummer
Hyundai
Jaguar
Jeep
KIA
Lada
Lancia
Land Rover
Lexus
Mazda
Mercedes
Mini
Mitsubishi
Nissan
NSU
Opel
Peugeot
Porsche
Renault
Rover
Saab
Seat
Skoda
Smart
Subaru
Suzuki
Ssangyong
Syrena
Tatra
Toyota
Trabant
Wartburg
Warszawa
VW
Volvo
Polecamy
Auto na wodę już w Polsce !!!
Mamy już możliwość zakupu i montażu generatora HHO w Polsce !!!
Przedstawiamy samochody, które już jeżdżą po naszych drogach. Podajemy gdzie można kupić, za ile i warsztaty, które wykonują montaż instalacji HHO.
Poznaj samochody "made in China"
Chcesz zobaczyć czym będziesz jeździł za kilka lat? Odwiedź portal Auta z Chin. Opisy aut produkowanych w Chinach, mnóstwo zdjęć i ciekawostek związanych z chińskim rynkiem i jego europejskimi planami.
Szukasz kredytu na samochód?
Kredyt na auto kupione u dealera, w komisie, od osoby prywatnej lub sprowadzone z zagranicy. Bez zaświadczeń o dochodach. Do 20.000 zł gotówki do ręki na zakup auta za granicą lub w kraju.
Polecane książki
Skoda Octavia II
Jiri Schwarz
Skoda Fabia II
Jiri Schwarz
Co może pójść nie tak?
Jeremy Clarkson
Jak kupić używany samochód?
Aleksander Sowa
Jazda polska
Kuba Bielak
Polecane strony
Strona główna >>> Katalog >>> Skoda >>> Ewolucja diesli SKODY
Od pompy rotacyjnej do Common Rail
Silniki wysokoprężne to obecnie jeden z filarów techniki SKODY. Marka przeszła długą drogę, by móc teraz oferować tak nowoczesne, oszczędne i dynamiczne jednostki.
Obecnie samochody z silnikiem diesla stanowią nieodłączny element oferty SKODY na całym świecie - to popularny wybór Klientów od Czech i Polski po Nową Zelandię i Nepal. SKODA w swoich samochodach stosuje nowoczesne, czyste jednostki, pomagające zmniejszyć koszty zużycia paliwa przy zachowaniu zadowalającej dynamiki jazdy.
Obecnie samochody z silnikiem diesla stanowią nieodłączny element oferty SKODY na całym świecie - to popularny wybór Klientów od Czech i Polski po Nową Zelandię i Nepal. SKODA w swoich samochodach stosuje nowoczesne, czyste jednostki, pomagające zmniejszyć koszty zużycia paliwa przy zachowaniu zadowalającej dynamiki jazdy.
Historia silników wysokoprężnych SKODY zaczyna się w momencie nawiązania współpracy z Volkswagenem w połowie lat 90. Krok ten otworzył czeskiej marce dostęp do najnowocześniejszych technologii. Pierwszy diesel marki pojawił się w modelu Felicia.
Był to stosunkowo prosty, ale oszczędny i bardzo wytrzymały motor 1.9 D. Jeszcze niewyposażony w turbosprężarkę, generował 64 KM i 124 Nm od 2500 obr./min. Za dopływ paliwa odpowiadała rotacyjna pompa rozdzielaczowa. Już w tej konstrukcji wykorzystano wiele nowoczesnych rozwiązań, jak na przykład głowicę silnika i kolektor dolotowy wykonane z aluminium.
Niemiec Peter Kirchhoff kupił w 2000 roku SKODĘ Fabia 1.9 TDI.
Przez kolejne trzynaście lat jeździł nią, w 2013 roku przekraczając przebieg miliona kilometrów.
Kierowca jeździ nią do dziś, przez cały czas zachowując fabryczny silnik, sprzęgło, skrzynię biegów i układ wydechowy.
Wobec dobrego przyjęcia Felicii 1.9 D przez rynek, szybko w samochodach czeskiej marki zaczęto korzystać z coraz bardziej zaawansowanych rozwiązań, które przynosiły Klientom dalsze oszczędności w eksploatacji i były coraz bardziej przyjazne środowisku.
W debiutującym w 1996 roku bardzo popularnym modelu Octavia zadebiutowały silniki 1.9 SDI (Suction Diesel Injection) - wolnossący diesel z bezpośrednim wtryskiem do komory spalania - i 1.9 TDI (Turbodiesel/Turbocharged Diesel Injection) - turbodoładowany diesel bezpośrednim wtryskiem do komory spalania.
W 2003 roku zadebiutowała SKODA Fabia RS: pierwszy na świecie hot-hatch z silnikiem wysokoprężnym. Szybki czeski hatchback dał początek rozbudowanemu segmentowi. Ostatnim przełomem w silnikach grupy Volkswagena, z którego niezwłocznie skorzystały także samochody SKODY, było wprowadzenie elektronicznie sterowanego układu wtryskowego w postaci systemu ze wspólnym dla wszystkich wtryskiwaczy wysokociśnieniowym kolektorem paliwa Common Rail.
W SKODZIE technika silników wysokoprężmych jest nieustannie rozwijana w Centrum Technologicznym Cesana, które współpracuje ze światowymi liderami technologii całej Grupy Volkswagen. Znajdujące się obecnie w polskiej ofercie silniki wysokoprężne to wysokowydajne, zaawansowane konstrukcje, cenione za komfortową pracę i bezawaryjność.
W połączeniu z całościową konstrukcją samochodu osiągają one imponujące wyniki zużycia paliwa: dla Fabii GreenLine z silnikiem TDI średnie zużycie wynosi zaledwie 3,4 l/100 km, natomiast dla Octavii GreenLine z cenionym 1.6 TDI CR zużycie paliwa w cyklu mieszanym wynosi rekordowe 3,2 l/100 km. Stawia to SKODĘ w ścisłej czołówce światowych ekspertów silników wysokoprężnych. Żródło, foto: Skoda