
Alfa Romeo
Aston Martin
Audi
Bentley
BMW
Cadillac
Chevrolet
Chrysler
Citroen
Dacia
Daihatsu
DKW
Daewoo
Dodge
Fiat
Ferrari
Ford
Honda
Hummer
Hyundai
Jaguar
Jeep
KIA
Lada
Lancia
Land Rover
Lexus
Mazda
Mercedes
Mini
Mitsubishi
Nissan
NSU
Opel
Peugeot
Porsche
Renault
Rover
Saab
Seat
Skoda
Smart
Subaru
Suzuki
Ssangyong
Syrena
Tatra
Toyota
Trabant
Wartburg
Warszawa
VW
Volvo
Polecamy
Auto na wodę już w Polsce !!!
Mamy już możliwość zakupu i montażu generatora HHO w Polsce !!!
Przedstawiamy samochody, które już jeżdżą po naszych drogach. Podajemy gdzie można kupić, za ile i warsztaty, które wykonują montaż instalacji HHO.
Poznaj samochody "made in China"
Chcesz zobaczyć czym będziesz jeździł za kilka lat? Odwiedź portal Auta z Chin. Opisy aut produkowanych w Chinach, mnóstwo zdjęć i ciekawostek związanych z chińskim rynkiem i jego europejskimi planami.
Szukasz kredytu na samochód?
Kredyt na auto kupione u dealera, w komisie, od osoby prywatnej lub sprowadzone z zagranicy. Bez zaświadczeń o dochodach. Do 20.000 zł gotówki do ręki na zakup auta za granicą lub w kraju.
Polecane książki
Co może pójść nie tak?
Jeremy Clarkson
Jak kupić używany samochód?
Aleksander Sowa
Jazda polska
Kuba Bielak
Poznajemy samochód
Jacek Łęgiewicz
Samochody.
Najnowsze modele
Tony Lewin
Stephen Newbury
Polecane strony
Strona główna >>> Katalog >>> Skoda >>> Skoda Felicia
20 lat Skody Felicia
Przed dwudziestoma laty, 5 września 1994 roku, linię montażową macierzystej fabryki w Mladá Boleslav opuściła pierwsza, seryjna SKODA Felicia nowej generacji. Oficjalna premiera miała miejsce miesiąc później, na praskim Moście Karola, gdzie szerokiej publiczności zaprezentowano trzy pojazdy w czeskich barwach narodowych. Konstrukcja, zapożyczająca nazwę od słynnego roadstera produkowanego w latach 1959-64, zastąpiła w programie produkcyjnym model Favorit, opracowany samodzielnie w pierwszej połowie lat 80. i wytwarzany od roku 1987.
Pomimo że Felicia wykorzystywała większość elementów i podzespołów swego poprzednika, to 1.187 części opracowano od nowa, zgodnie z normami obowiązującymi u nowego partnera strategicznego marki - Volkswagena. Prace nad następcą modelu Favorit ruszyły krótko po włączeniu marki SKODA w struktury koncernu VW, jeszcze w 1991 roku.
W chwili swej premiery, samochód był oferowany z jedną z wersji sprawdzonego, benzynowego silnika 1.3 OHV zasilanego układem jednopunktowego wtrysku - o mocy 54 KM bądź 68 KM. Wyłącznie na rynki eksportowe kierowano pojazdy z odmianą silnika zasilanego poprzez gaźnik i mocy 58 KM.



Samochód został przyjęty bardzo ciepło, do tego stopnia, że tempo napływu zamówień powodowało odsuwanie w czasie premiery pojazdu na licznych rynkach zagranicznych. Także w naszym kraju, w roku 1995 liczba chętnych na nową Felicię spowodowała powrót zapisów na listy oczekujących oraz przedpłat, czego doświadczył sam autor niniejszej historii.
Stopniowo uruchamiano montaże w systemach SKD/CKD oraz produkcje modelu w innych zakładach - m.in. w Poznaniu (łącznie ponad 130 tysięcy sztuk), czy w Sarajewie (powojenne wznowienie programu produkcyjnego zakładów TAS).
Rynkowy sukces modelu wzmocniły jedynie nowości w gamie, wprowadzone w sezonie 1995. Ofertę silników poszerzono o jednostki VW benzynową 1.6 MPi (75 KM) oraz wysokoprężną 1.9 D (64 KM).
Wprowadzono liczne opcje dodatkowe, wśród których takie jak wspomagany układ kierowniczy, system przeciwpoślizgowy ABS czy gazowe poduszki bezpieczeństwa były oferowane w marce po raz pierwszy w historii.
Stopniowo wprowadzano kolejne odmiany nadwoziowe - uniwersalną Felicię Combi (następcę modelu Forman), użytkowe: dwumiejscową Felicię Pickup (oferowaną na wybranych rynkach jako VW Caddy) i dwu- lub pięciomiejscową Van Plus, bazującą na Combi, wreszcie rekreacyjną Fun.
Na początku sezonu 1998 samochód poddano głębokiej modernizacji, upodabniając go stylistycznie do bestsellerowego modelu Octavia, wytwarzanego równolegle od roku 1996.
Łącznie, w latach 1994-2001 zbudowano ponad 1,4 miliona egzemplarzy wszystkich wersji, w tym najwięcej 915 853 sztuk odmiany hatchback, a najmniej 3 992 egzemplarze weekendowej Fun.
SKODA Felicia zalicza się do najważniejszych modeli w najnowszej historii marki. Stanowi pomost pomiędzy, w swym czasie bardzo nowoczesnym, przygotowanym własnymi siłami, modelem Favorit a w „pełni koncernową” Fabią pierwszej generacji, z roku 1999.
Dane techniczne samochodu SKODA Felicia 1.3 LXi, Typ 791, 1994
- silnik: typu 781.136B rzędowy, czterocylindrowy, umieszczony poprzecznie z przodu, napęd kół przednich, rozrząd OHV napędzany dwurzędowym łańcuchem, chłodzony cieczą, chłodnica naporowa umieszczona z przodu pojazdu, wał korbowy ułożyskowany w trzech punktach, blok silnika odlany z metali lekkich , wymienne tuleje cylindrów
- średnica cylindra: 75,5 mm, skok tłoka 72 mm, objętość skokowa 1289 cm³
- stopień sprężania: 9,7:1
- zasilanie: jednopunktowy wtrysk paliwa Bosch Mono-Motronic, katalizator
- moc maksymalna: 68 KM przy 5500 obr./min
- maksymalny moment obrotowy: 100 Nm/3750 obr./min
- skrzynia przekładniowa: pięciostopniowa, mechaniczna, sterowana dźwignią umieszczoną w podłodze
- układ hamulcowy: hamulce dwuobwodowe, z układem wspomagania, tarczowe z przodu, bębnowe z tyłu, okładziny bezazbestowe
- zawieszenie przednie: kolumny McPherson, wahacze trójkątne, tylne: wahacze wleczone
- nadwozie: samonośne, zamknięte, całkowicie stalowe, pięciodrzwiowe typu hatchback
- wymiary nadwozia: długość 3860 mm, szerokość 1630 mm, wysokość 1420 mm, rozstaw osi 2460 mm
- masa własna: 945 kg
- ogumienie: bezdętkowe 165/70 R13, obręcze stalowe
- przyspieszenie 0-100 km/h: 16 s
- prędkość maksymalna: 150 km/h
- pojemność zbiornika paliwa: 42 litry
- średnie zużycie paliwa: 6,9 l/100 km
- ilość zbudowanych egzemplarzy: łącznie ponad 1,4 mln wszystkich odmian