
Strona główna >>> Katalog >>> Skoda >>> 70 lat Skody Tudor
70 lat Skody Tudor

Było nią zastąpienie skrzyni biegów, umieszczonej we wspólnej obudowie z przekładnią główną w zespole osi tylnej, skrzynią umieszczoną tuż za silnikiem. Ta modyfikacja wymusiła wydłużenie rozwidlenia przedniej części ramy, przechodzącej w swej dalszej części w centralną rurę nośną.
Pierwszą odmianą pochodną 1101 został zamknięty, użytkowy furgon, bez bocznego przeszklenia. Jego wzorzec ukończono w Mladá Boleslav jeszcze w kwietniu 1946 roku, a produkcja ruszyła we Vrchlabí tuż po wakacjach tego samego roku. W tym samym miejscu budowano bodaj najpopularniejszą odmianę 1101, rozwiniętą bezpośrednio z wersji furgon.
Ciekawostka: pomimo potężnej liczby odmian i wersji pochodnych modelu 1101, wszystkie z nich, także te czterodrzwiowe nazywano powszechnie tudorami.
Do pozostałych wykonań nadwoziowych, już typowo osobowych 1101-ek zaliczyć trzeba odmianę roadster (nieliczna produkcja 1948-51, Vrchlabí i Kvasiny), półkabriolet (1946-51, Mladá Boleslav) oraz czterodrzwiowego sedana (1948-51, fabryka Mladá Boleslav).
Paletę pojazdów o przeznaczeniu użytkowym uzupełniały wspomniane zamknięte, dwumiejscowe furgony (od 1946 do 1952, Vrchlabí, wśród nich słynne wersje pocztowe, wykorzystywane także w Polsce) i przeszklone kombi STW z drugim rzędem siedzeń (1949-52, różni producenci i wykonania).
Te ostatnie występowały równocześnie w odmianach z zewnętrznym oblachowaniem lub widocznym, drewnianym żebrowaniem, wypełnionym panelami wykonanymi ze sklejki lub płyt bakelitowych. Egzemplarze utrzymane w lokalnym stylu woody, jako jedyne w gamie, wyróżniały się drzwiami zawieszonymi na swych przednich krawędziach wyprzedając model 1200, uznawany za prekursora tego rozwiązania w marce. Opracowanych odmian czteromiejscowego kabrioletu oraz sedana ze składanym dachem (czterodrzwiowego półkabrioletu), ostatecznie do produkcji nie wdrożono.
Dane techniczne samochodu KODA 1101 Tudor (Typ 938 nadwozie podstawowe), 1946
silnik: rzędowy, czterocylindrowy, czterosuwowy; górnozaworowy OHV, chłodzony cieczą w obiegu wymuszonym - układ z termostatem i stale pracującym wentylatorem chłodnicy; wał korbowy podparty w trzech punktach; rozrząd napędzany łańcuchem Triplex lub parą kół zębatych, umieszczony wzdłużnie z przodu, za osią przedniąśrednica cylindra: 68 mm, skok tłoka: 75 mm, objętość skokowa: 1089 ccm
stopień sprężania: 6,5:1
zasilanie: poziomy gaźnik Solex rodziny 26
moc maksymalna: 32 KM przy 4600 obr./min
instalacja zapłonowa: o napięciu 6V, prądnica 130W, rozdzielacz zapłonu Scintilla, zastępowany sukcesywnie opracowaniem własnym - PAL Magneton
układ smarowania: ciśnieniowy
skrzynia przekładniowa: czterostopniowa, manualna, biegi 3. i 4. synchronizowane, mechanizm sterowania umieszczony w podłodze, napęd z silnika przekazywany wałem umieszczonym wewnątrz centralnej rury nośnej. W niewielkiej ilości wczesnych egzemplarzy przekładnie trójstopniowe.
napęd: kół tylnych, mechanizm różnicowy w wyposażeniu standardowym, przełożenie przekładni głównej 4,78
nadwozie: szkielet drewniany, poszycie z blach stalowych, wsparte na płycie podłogowej mocowanej do poprzeczek centralnej ramy rurowej, dwudrzwiowe
podwozie: centralna rama rurowa, rozwidlona z przodu pod silnik i skrzynię biegów, z poprzeczkami mocującymi nadwozie
zawieszenie kół przednich: trójkątne górne wahacze, poprzeczny dolny resor piórowy, amortyzatory ramieniowe
zawieszenie kół tylnych: półosie pędne wahliwe, poprzeczny dolny resor piórowy
układ hamulcowy: hydrauliczny, jednoobwodowy, działający na wszystkie cztery koła, hamulce bębnowe obu osi
układ kierowniczy: przekładnia śrubowo-kulkowa
ogumienie: 5.00x16 lub 5.25x16, obręcze stalowe, tłoczone
rozstaw osi: 2485 mm
rozstaw kół: 1200 mm - przednich i 1250 mm - tylnych
wymiary zewnętrzne: długość 4050 mm, szerokość 1500 mm, wysokość: 1520 mm
masa własna: ok. 940 kg
prędkość maksymalna: 100 km/h
średnie zużycie paliwa: 8-9 l/100 km
ilość zbudowanych egzemplarzy: 66904 egzemplarzy wszystkich odmian w okresie maj 1946 maj 1952

Żródło, foto: materiały prasowe Skoda, 15.05.2016
Polecamy
Auto na wodę już w Polsce !!!
Mamy już możliwość zakupu i montażu generatora HHO w Polsce !!!
Przedstawiamy samochody, które już jeżdżą po naszych drogach. Podajemy gdzie można kupić, za ile i warsztaty, które wykonują montaż instalacji HHO.
Poznaj samochody "made in China"
Chcesz zobaczyć czym będziesz jeździł za kilka lat? Odwiedź portal Auta z Chin. Opisy aut produkowanych w Chinach, mnóstwo zdjęć i ciekawostek związanych z chińskim rynkiem i jego europejskimi planami.
Szukasz kredytu na samochód?
Kredyt na auto kupione u dealera, w komisie, od osoby prywatnej lub sprowadzone z zagranicy. Bez zaświadczeń o dochodach. Do 20.000 zł gotówki do ręki na zakup auta za granicą lub w kraju.
Polecane książki
Encyklopedia klasycznych samochodów
David Lillywhite
Świat według Clarksona 6.
Tak jak mówiłem
Jeremy Clarkson
Jak kupić używany samochód?
Aleksander Sowa
Jazda polska
Kuba Bielak
Poznajemy samochód
Jacek Łęgiewicz
Samochody.
Najnowsze modele
Tony Lewin
Stephen Newbury
Samochody w PRL-u
Magdalena Binkowska
Samochody w PRL-u
Włodzimierz Bukowski